Yanıklar

Yanıklar, dokuların dayanabileceğinin üzerinde enerjiye maruz kalmaları sonucu ortaya çıkan yaralanmalardır. Bahsedilen enerji sıklıkla ısı enerjisi olmakla birlikte, elektrik enerjisi, kimyasal enerji veya radyasyon enerjisi de olabilir. Yanıklar hızlı bir değerlendirme ve müdahale gerektiren yaralanmalardır. Basit bir yara pansumanından öte özel bir ilgi ve bilgi birikimi gerektirirler.

 

Minör yanıklar olarak tanımlanan 1. Derece ve küçük bir alanı ilgilendiren 2. Derece yanıklar hastaneye yatmadan pansumanlarla tedavi edilebilirken, daha ciddi yanıklar hastaneye ya da yanık merkezlerine yatmayı gerektirebilir.

 

Yanıklarda hücrelerin daha fazla zarar görmesini önlemek için ilk önce yanan bölgeyi soğutmak gerekir. Yanan bölgeyi soğutmak için soğuk suya tutulabilir ya da bölgeye buz kompres uygulanabilir. Bu sayede hem ağrı hem de acı hafifleyecek, bölgedeki diğer hücreler zarar görmeyecektir. Daha sonra yanan bölge temiz bir gazlı bez veya havluyla sarılarak bir plastik cerraha başvurulmalıdır.