Erkek Estetiği Liposuction

Erkek Estetiği Liposuction

Liposuction, liposculpture, lipoplasti, liposhaping vs. isimlerle anılan bu ameliyat, diyet ve egzersiz ile yok edilemeyen ve vücudun belli bölgelerinde yerleşmiş yağın alınması ve vücudun şekillendirilmesi işlemidir. Uygulamanın bir “ameliyat” olduğu unutulmamalı ve asla hafife alınmamalıdır. Üzerinde durulması gereken bir diğer konu ise liposuction ameliyatının kilo verme ameliyatı olmadığıdır.

Bu ameliyatta deri altında biriken yağlar kanül adı verilen aletlerle ve vakum yardımıyla emilerek alınır. Teknolojinin gelişimine paralel olarak çeşitli liposuction yöntemleri geliştirilmiştir.

Klasik liposuction : yağ dokunun kanüllerle parçalanarak alınması işlemidir.

VASER liposuction : yağ dokunun ses dalgalarıyla parçalanarak alınması işlemidir.

LASER liposuction : yağ dokunun laser enerjesiyle parçalanarak alınması işlemidir.

İnfrasonik liposuction : yağ dokunun titreşimle parçalanarak alınması işlemidir.

Hastanın ihtiyaçlarına göre bu yöntemlerden her hangi biri tercih edilebilir. Bu ameliyatlar genel anestezi altında yapılırlar ve ameliyattan sonra hastanede kalış süresi genellikle 24 saattir ve hastalar genellikle 5-7 gün içerisinde işlerine ve sosyal yaşantılarına geri dönebilirler. 4-6 hafta işlem bölgelerini saran özel korseler kullanılmalıdır. Hastalar ameliyat sonrası altıncı haftaya kadar sadece yürüyüş gibi hafif sporları yapabilirler. Altıncı haftadan sonra da her çeşit spor aktivitesi serbesttir.